Historia


HISTORIA WOLSZTYŃSKIEJ SEKCJI KAJAKOWEJ

   Założycielem sekcji kajakowej w Wolsztynie był Bolesław Malkiewicz, nauczyciel WF w Szkole Metalowej w Wolsztynie (dzisiejsza ZSZ), który w latach pięćdziesiątych założył Szkolne Koło Sportowe ZRYW z sekcją kajaków turystycznych i później wyczynowych. Sekcja mieściła się nad jeziorem wolsztyńskim , dzisiejsza ulica Rzeczna. W latach 58-60 zawodnicy zaczęli odnosić pierwsze sukcesy w kajakach wyczynowych. W roku 1959 MKS Wolsztyn na Mistrzostwach Wielkopolski w Poznaniu w kategorii juniorów młodszych zdobywa I miejsce i w nagrodę dostaje nowy sprzęt: kajaki i wiosła. Wyróżnia się czwórka kajakowa w składzie Sznydel ,Tomiak , Bakies. W 1962r. na Strefowych Mistrzostwach Polski w K-4 w składzie Bakies , Witkowski , Omasta , Szajek zdobywają II miejsce. Wyróżniają się także inni zawodnicy klubowi tacy jak H.Tomaszewska , G.Mierzikiewicz , R.Malak , K.Gierwelaniec , B.Skowrońska i Stanisław Weiss. W tym samym czasie kajaki uprawia również Władek Ratajczak , który później zaczyna szkolić młodzież jako instruktor. Z tych lat należy również wspomnieć osoby blisko związane z kajakami Julian Zwolinski pracownik Wydziału Oświaty organizator zawodów sportowych , Leon Świtalski Nauczyciel WF w Liceum w Wolsztynie , Marian Frasz związany z żeglarstwem założyciel Koła Sportów Wodnych przy LO. W roku 1966 , 7 kwietnia umiera założyciel sekcji sekcji kajakowej B.Malkiewicz. Wieczę nad sekcją przejmuje Henryk Konieczek , zajmuje się również kajakami turystycznymi. W sekcji pracuje jako trener Władysław Ratajczak. Zawodnicy odnoszą sukcesy w województwie i Polsce. Krzysztof Gierwelaniec zdobywa Mistrzostwo Polski juniorów , wyróżniają się również Zofia Świtała , kanadyjkarz Roman Kustra , Piotr Tomiak , Zyga Łukaszewski , Krzysztof Piotrowski , Teresa Nowacka , Andzrzej Kaczmarek i Piotr Gwóźdź.

    W roku w 1973 kierownictwo sekcji przejmuje Jerzy Bujakiewicz , później Inspektor Wydziału Oświaty w Wolsztynie zawsze przychylny i pomocny kajakarzom. Również należy wspomnieć Kazimierza Nowaka , przyjaciela i sympatyka , który przez szereg lat pomagał sekcji kajakowej. Obok Władysława Ratajczaka zajmuje się młodymi kajakarzami Stanisław Weiss.

   Wyróżniają się tacy zawodnicy jak Bibersztain , Miśkowicz , Czuchraj, Słabęcka, Skrzypczak, Zygmanowska. W tym czasie Stanisław Gorzelniak dostaje się do kadry narodowej juniorów. Na Mistrzostwach Europy Juniorów we Francji zdobywa brązowy medal , wielokrotny reprezentant Polski w zawodach międzynarodowych. Jako instruktorzy pracują w sekcji byli zawodnicy: Z. Łukaszewski , B.Zygmanowska i Zosia Świtała. Przez wiele lat szkutnikiem naprawiającym kajaki był Piotr Tomiak.

   Następnymi trenerami w sekcji byli Danka i Tomasz Głażewscy , którzy przy Szkole Podstawowej Nr.2 utworzyli klasy sportowe o profilu kajakowym. W pracy trenerskiej pomagali Mariusz Kubaczyk i Mariusz Janik. W tym okresie największe osiągnięcia zdobywa Katarzyna Weiss uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 r., medalistka Mistrzostw Polski. Wyróżniający się zawodnicy to Andrzej Wośko , Zbigniew Urbaniak i Marek Szymankiewicz członkowie kadry narodowej. W tym czasie pomagał kajakarzom Witold Zyguła dyrektor MOS. Ostatnim trenerem kajakarzy był Marek Szymankiewicz. Jego zawodnicy zdobyli medale na Spartakiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski. Wyróżniający zawodnicy to Waldemar Włodarczyk , Jarosław Słoński , Paweł Ostrzyżyk , Artur Masztalerz , Marcin Rodak i Tomasz Lorenz. Ten ostatni czyli Tomasz Lorenz zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w dalekiej Japonii. Pół wieku istnienia sekcji kajakowej MKS Wolsztyn był okresem w którym z kajakarstwem związanych było setki , a może nawet tysiące wolsztyniaków. Wiele z tych osób część swego życia poświeciło wolsztyńskim kajakom i niestety wielu już z nich odeszło...... Na pewno sporo istotnych informacji pominęliśmy w tym krótkim opisie o historii wolsztynskiego kajakarstwa, ale jesteśmy otwarci na nowe informacje od osób związanych z kajakarstwem wolsztyńskim. I tak po 15 latach przerwy dzięki inicjatywie dawnych zawodników nieistniejącego już klubu ISKRA Wolsztyn , powstała z dniem 31.07.2006 roku nowa sekcja kajakowa Uczniowski Miejski Klub Sportowy „ZRYW” Wolsztyn. Miejmy nadzieję, że nowa sekcja szybko nawiąże do tradycji wolsztyńskiego kajakarstwa.

             

ZRYW Wolsztyn

ZRYW Wolsztyn

ZRYW Wolsztyn

ZRYW Wolsztyn

ZRYW Wolsztyn




CENNIK 

WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU WODNEGO

UMKS ZRYW WOLSZTYN

 

 

Rower wodny 6-osobowy 25zł/h

Rower wodny 5-osobowy 25zł/h

Rower wodny 4-osobowy 25zł/h

Rower wodny 2-osobowy 20zł/h

 

Kajak 2-osobowy 15zł/h

Łódź wiosłowa 20zł/h

SUP (deska) 20zł/h




stat4u
Zryw Wolsztyn, www.zrywwolsztyn.pl 2008- 2024.
Zezwala się na wykorzystywanie i publikowanie materiałów zamieszczonych na stronie pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia (www.zgm.wolsztyn.pl)